Анатомија - категорија

чашка повеќе

Види и: чаша (ж.)
мн. чашки
Вид збор: Именка, женски род
Подвижната тркалеста коска на коленото.
Албански: kupa e gjunit

челен повеќе

челни
Вид збор: Придавка
Што се однесува на чело.
Англиски: forehead Албански: frontal, ballor
Примери:
Челна коска.

чело повеќе

мн. чела
Вид збор: Именка, среден род
Како дел од лицето на човекот; соодветниот дел од главата на животно.
Англиски: forehead Албански: ballë
Примери:
Го удри право в чело.

челуст повеќе

челуста
Вид збор: Именка, женски род
вилица
Англиски: jaw Албански: nofull

челустен повеќе

челусна
Вид збор: Придавка
Што се однесува на челуст.
Албански: nofulle

череп повеќе

мн. черепи
Вид збор: Именка, машки род
Мозочната кутија на главата.
Англиски: skull Српски: лобања Албански: kafkë

член повеќе

мн. членови
Вид збор: Именка, машки род
Како дел од човечкото тело со определена функција - обично во мн.
Англиски: limbs Албански: gjymtyrët

човече повеќе

мн. човечиња
Вид збор: Именка, среден род
зеница, црнка во окото
Англиски: iris Албански: iris, agu i syrit
а - б - в - г - д - е - ж - з - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - џ - ш