Астрономија - категорија

фаза повеќе

мн. фази
Вид збор: Именка, женски род
Во астрономијата - момент во изменувањето на формата или состојбата на небесно тело или појава, мена.
Англиски: phase Албански: shkallë
Примери:
Фази на месечината.

фотосфера повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Видливата површина на сонцето со температура од околу 6000 °К.
Англиски: photosphere
а - б - в - г - д - е - з - ѕ - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х