Биологија - категорија

жолток повеќе

Види и: жолчка (ж.)
мн. жолтоци
Вид збор: Именка, машки род
Жолточната материја што се наоѓа во средината на јајцето.
Англиски: yolk

жолч повеќе

Види и: жолчка (ж.)
(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
жолчка
Англиски: yolk

жолчка повеќе

мн. жолчки
Вид збор: Именка, женски род
Густа жолта материја во внатрешниот дел од јајцето, опкружена со белка.
Англиски: yolk Албански: verdhë veze

журка повеќе

мн. журки
Вид збор: Именка, женски род
Птица што е слична на патка, живее покрај реки, езера и мочуришта.
Латински: fulica atra Англиски: coot Албански: lloj shpendi
а - б - в - г - д - е - ж - з - и - ј - к - л - љ - м - н - о - п - р - с - т - ќ - ф - х - ц - ч - ш