Биологија - категорија

зародок повеќе

мн. зародоци
Вид збор: Именка, машки род
Најраниот стадиум од развојот на организмот на човекот или на животно.
Англиски: embryo Албански: embrion

заути повеќе

заутат
Вид збор: Глагол, свршен
За був, утка - почне да ута.

зоологија повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
наука за животните
Англиски: zoology
а - б - в - г - д - е - ж - з - и - ј - к - л - љ - м - н - о - п - р - с - т - ќ - ф - х - ц - ч - ш