Биологија - категорија

игла повеќе

мн. игли
Вид збор: Именка, женски род
(обично во мн.) Боцки на телото на некои животни.
Англиски: prickle Албански: gjemb

имаго повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Крајна фаза од развојот на инсектот, сосема развиен инсект.
Албански: imago, fazë e fundit të zhvillimit te insektet
а - б - в - г - д - е - ж - з - и - ј - к - л - љ - м - н - о - п - р - с - т - ќ - ф - х - ц - ч - ш