Биологија - категорија

чаура повеќе

мн. чаури
Вид збор: Именка, женски род
Обвивка кај некои организми или нивни органи.
Англиски: capsule

чашурка повеќе

мн. чашурки
Вид збор: Именка, женски род
школка
Англиски: shell Албански: predhë

член повеќе

мн. членови
Вид збор: Именка, машки род
Дел помеѓу два зглоба, состава во телото на живи суштества и кај растенијата.
Англиски: joint Албански: i përbashkët
а - б - в - г - д - е - ж - з - и - ј - к - л - љ - м - н - о - п - р - с - т - ќ - ф - х - ц - ч - ш