Ботаника - категорија

шавар повеќе

Види и: шамак (м.)
Вид збор: Именка, машки род
шамак
Латински: Scirpus Англиски: bulrush Албански: xunkthe, kallame

шалган повеќе

мн. шалгани
Вид збор: Именка, машки род
Растение чии корени се јадат.
Латински: Helianthus tuberosus Англиски: Jerusalem artichoke Турски: şalgam Француски: topinambour Албански: lloj karrote, rrepë

шамак повеќе

Вид збор: Именка, машки род
шавар
Латински: Scirpus Англиски: bulrush Албански: kallame, kulmak

шампињон повеќе

мн. шампињони
Вид збор: Именка, машки род
Вид печурка.
Латински: Agaricus Англиски: Champignon Албански: këpurdh, shampinjon

шапка повеќе

мн. шапки
Вид збор: Именка, женски род
Чушки од афион.
Англиски: pod Албански: lëvozhgë
пиперка
Англиски: bell pepper Албански: spec, dollmë

шарен повеќе

шарени
Вид збор: Придавка
разнобоен
Англиски: multicolored Албански: shumëngjyrësh

шарка повеќе

мн. шарки
Вид збор: Именка, женски род
болест кај растенијата

шафран повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Јужно тревно растение со виолетови цвтови, кои кога ќе се исушат и сомелат се користат како мирудија и лек, а служат и за боење.
Латински: Crocus sativus Англиски: saffron Турски: safran Албански: shafran

шебој повеќе

мн. шебои
Вид збор: Именка, машки род
Вид украсно цвеќе со жолтоцрвени мирисливи цветови.
Латински: Cheiranthus cheiri Англиски: sweet william Турски: şebboy Албански: sheboj, shebuk

шеќерка повеќе

мн. шеќерки
Вид збор: Именка, женски род
Вид слатко јаболко.
Албански: sheqerkë, lloj molle

шефтелија повеќе

мн. шефтелии
Вид збор: Именка, женски род
Вид праска - растение и плод.
Англиски: peach Турски: şeftali Албански: pjeshkë

шикла повеќе

мн. шикли
Вид збор: Именка, женски род
Нарасток по дабови гранки и лисја, во вид на оревче со боцки, во кој се развива црвче на мушичката и од кој се добива црна боја.
Латински: Cynips tinctoria Англиски: Aleppo gall Албански: xhungë
Примери:
Мастило од шикли.

шимшир повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Градинско декоративно растение со вечнозелени лисја.
Латински: Buxus sempervirens Англиски: Boxwood Албански: shimshir, lloj bime dekorative

шип повеќе

мн. шипови
Вид збор: Именка, машки род
дива роза
Латински: Rosa canina Англиски: dog rose Албански: trëndafil qeni
џбун, грм, грмушка
Англиски: bush Албански: shkurre, kaçubë

шипинка повеќе

Види и: шипка (ж.)
мн. шипинки
Вид збор: Именка, женски род
плод од шипка
Англиски: rose hip Албански: lloj trëndafili, kaçë

шипка повеќе

мн. шипки
Вид збор: Именка, женски род
Диво грмушесто бодливо растение од родот па розите; дива роза.
Латински: Rosa canina Англиски: dog rose Албански: lloj trëndafili, kaçë

шишарка повеќе

мн. шишарки
Вид збор: Именка, женски род
Дрвенест плод на некои иглолисници.
Англиски: fir cone Албански: kabllesh, boçe pishe

шишка повеќе

мн. шишки
Вид збор: Именка, женски род
шишарка
Англиски: fir cone Албански: boçë pishe

шпаргла повеќе

мн. шпаргли
Вид збор: Именка, женски род
Зелјесто градинарско растение што се користи како зеленчук.
Латински: Asparagus officinalis Англиски: asparagus Германски: Spargel Албански: shparg

штаве повеќе

Вид збор: Именка, среден род
штавеј
Албански: lloj bime, uthullishte

штавеј повеќе

(едн.) штавејот
Вид збор: Именка, машки род
зелјесто растение
Латински: Rumex obtusifolius Англиски: Dock Leaf Албански: uthullishte

штипе повеќе

штипат
Вид збор: Глагол, несвршен
Кине, откршува од нешто по малку со штипење.
Англиски: pinch Албански: gris

штир повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Цветно растение што содржи хранливи зрнца.
Латински: Amaranthus Албански: lulevarë

шума повеќе

мн. шуми
Вид збор: Именка, женски род
Лисје на широколисни дрвја.
Англиски: foliage
гора
Англиски: forest Албански: pyll

шумка повеќе

мн. шумки
Вид збор: Именка, женски род
грмушка, џбун
Англиски: bush Албански: kaçubë
Примери:
Пак беше се скрил овчарот во една шумка.
Едно стебло, еден корен пченка.
Албански: trung

шумнат повеќе

шумнати
Вид збор: Придавка
Што има многу гранки и лисја.
Албански: i pyllëzuar

шумовит повеќе

шумовити
Вид збор: Придавка
Што има шума, што е под шума.
Англиски: wooded Албански: i pyllëzuar
Примери:
шумовит крај, шумовита месност.

шупливица повеќе

Вид збор: Именка, женски род
Дрво што раѓа шупливи плодови.
Албански: pemë me fruta të zbrazura
Примери:
Што се фалиш, јаболшнице бре, шупливице!

шуплика повеќе

мн. шуплики
Вид збор: Именка, женски род
шупливо дрво
Албански: dru i zbrazur

шутарка повеќе

мн. шутарки
Вид збор: Именка, женски род
Вид пченица со клас без осилки.
Албански: lloj misri pa kallam pa fije
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - ѕ - и - ј - к - л - љ - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - џ - ш