Воен термин - категорија

цел повеќе

мн. цели
Вид збор: Именка, женски род
Точка во која се нишани; точка до која треба да се стигне.
Англиски: target Албански: cak
Примери:
Погоди во целта.

цокула повеќе

мн. цокули
Вид збор: Именка, женски род
Тешка, висока, обично војничка обувка.
Англиски: mountaineering boot Албански: putina, çizme të larta

црвеноармеец повеќе

мн. црвеноармејци
Вид збор: Именка, машки род
Припадник на Црвената армија.
а - б - в - г - д - ѓ - е - з - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - ш