Гастрономија - категорија

дарчин повеќе

мн. дарчини
Вид збор: Именка, машки род
канела, цимет
Англиски: cinnamon Турски: tarçın Албански: dalçin, kanellë

дафина повеќе

мн. дафини
Вид збор: Именка, женски род
Зелено ниско украсно дрво со ароматични листови и со црни зрнести плодови.
Латински: Elaeagnus angustifolia Англиски: silver berry Албански: dafinë

двопек повеќе

мн. двопеци
Вид збор: Именка, машки род
Двапати печен леб.
Англиски: rusk Албански: peksimadhe

дегустатор повеќе

мн. дегустатори
Вид збор: Именка, машки род
Професионалец што врши дегустација.
Албански: degustator

дегустација повеќе

мн. дегустации
Вид збор: Именка, женски род
Стручно испитување и оценување на квалитетот на одделни производи, на пример вино.
Англиски: degustation Албански: degustim

дегустира повеќе

дегустираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Изврши, врши дегустација, го определи, го определува квалитетот на некој производ преку сетилото за вкус.
Англиски: degust

деликатес повеќе

мн. деликатеси
Вид збор: Именка, машки род
Вкусно, посебно приготвено јадење или пијалак, специјалитет.
Англиски: delicatessen Албански: delikatesë

деликатесен повеќе

деликатесниот
Вид збор: Придавка
Што е вкусен, со специфичен вкус, специјално приготвен.
Англиски: delicious Албански: delikatese

десерт повеќе

мн. десерти
Вид збор: Именка, машки род
Јадење што се послужува и што се зема по главното јадење (торта, колаче, овошје, сирење).
Англиски: dessert Албански: desertë, ëmbëlsirë

десертен повеќе

десертни
Вид збор: Придавка
Што се служи како десерт.

дими повеќе

димат
Вид збор: Глагол, несвршен
Држи, изложува нешто на дим.
Англиски: cure Албански: mban

динстува повеќе

динстуваат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Вари во покриен сад.
Англиски: steam Германски: dünsten

диња повеќе

мн. дињи
Вид збор: Именка, женски род
Едногодишно растение и неговиот плод, месест и сочен со сладок вкус.
Латински: Cucumis mеlо Англиски: melon Албански: pjepër

довари повеќе

Види и: вари (несв.)
доварат
Вид збор: Глагол, свршен
Свари добро, заврши со варењето.
Англиски: cook Албански: ziej
Потроши тоа што било за варење.
Англиски: cook Албански: ziej, tretë

довечера повеќе

Види и: вечера (св. и несв.)
довечераат
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши со вечерата.
Англиски: dinner Албански: mbaroj me darkim

доготви повеќе

Види и: готви (несв.)
доготват
Вид збор: Глагол, свршен
Зготви јадење до крај.
Англиски: cook Албански: ziej

доиспече повеќе

Види и: испече (св.)
доиспечат
Вид збор: Глагол, свршен
Испече сѐ што било за печење.
Англиски: bake Албански: pjek

долдурма повеќе

мн. долдурми
Вид збор: Именка, женски род
сладолед
Англиски: ice-cream Турски: dondurma Албански: akullore

долма повеќе

мн. долми
Вид збор: Именка, женски род
Вид долгнавеста тиква.
Англиски: zucchini Албански: cuçini, kungull i njomë
Полнети тиквички.
Англиски: stuffed zucchini Турски: kabak dolması Албански: kungull i mbushur
Вид дебели пиперки.
Англиски: stuffed peppers Турски: dolma biber Албански: dollma, speca të mbushur

домат повеќе

мн. домати
Вид збор: Именка, машки род
Плодот на ова градинарско растение.
Англиски: tomato Албански: domate

доматен повеќе

доматниот
Вид збор: Придавка
Што е направен од плодови на домати.
Албански: domatesh

домеле повеќе

Види и: меле (несв.)
домелат
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши со мелењето, сомеле нешто до крај.
Англиски: grind Албански: bluaj deri në fund

допржи повеќе

допржат
Вид збор: Глагол, свршен
Испржи добро, доволно.
Англиски: roast

доруча повеќе

Види и: руча (св. и несв.)
доручаат
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши со ручекот, со јадењето, дојаде.
Англиски: lunch Албански: mbaroj me drekim

досоли повеќе

Види и: соли (несв.)
досолат
Вид збор: Глагол, свршен
Стави уште сол, во доволна мера.
Англиски: salt Албански: kripos

досрка повеќе

досркаат
Вид збор: Глагол, свршен
Срка, исрка до крај.
Англиски: slurp

доточка повеќе

мн. доточки
Вид збор: Именка, женски род
слаба ракија
Албански: raki e dobët

дренковица повеќе

мн. дренковици
Вид збор: Именка, женски род
Ракија од дренки.
Албански: raki thane

дроб повеќе

мн. дробови
Вид збор: Именка, машки род
Заеднички назив за црниот дроб и белите дробови кога се приготвуваат како јадење.
Англиски: liver Албански: mëlçi

дробенка повеќе

обично во
Вид збор: Именка, женски род
Парче месо.
Англиски: goulash Албански: copëza mishi

дроб-сарма повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Вид јадење со ориз и јагнешки дропчиња.

дропка повеќе

мн. дропки
Вид збор: Именка, женски род
дробенка
Албански: copëz mishi

дуња повеќе

мн. дуњи
Вид збор: Именка, женски род
Плодот на ова овошно растение.
Англиски: quince Албански: ftua
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - и - ј - к - л - м - н - њ - о - п - р - с - т - ќ - у - ф - х - ц - ч - џ - ш