Гастрономија - категорија

желатин повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Проѕирна материја, обично во тенки ливчиња што се употребува во кулинарството, фотографијата и сл.
Англиски: gelatine Албански: xhelatinë

желе повеќе

мн. желеа
Вид збор: Именка, среден род
Овошен сок сварен со шеќер којшто се претвора во пивтија; вид бонбони.
Англиски: jelly Албански: zhele, pelte
Каша од разварено месо, пивтија.
Англиски: jellied meat Албански: qull me mish

жив повеќе

живи
Вид збор: Придавка
свеж, суров, неварен, непечен
Англиски: raw Албански: i gjallë, i pazier

жилавка повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Вино од таа сорта грозје.
Англиски: wine Албански: verë e bardhë

житарица повеќе

мн. житарици
Вид збор: Именка, женски род
Зрнести плодови што служат како храна.
Англиски: cereals Албански: drithëra

жито повеќе

мн. жита
Вид збор: Именка, среден род
Варена и засладена пченица што се раздава за душа, за покоен.
Англиски: wheat Албански: grurë

жмерка повеќе

мн. жмерки
Вид збор: Именка, женски род
џимиринка
Албански: cinkaridhe

жудлив повеќе

жудливиот
Вид збор: Придавка
Што има горчливо-киселкав вкус што ја собира устата.
Англиски: sour-bitter Албански: i tharbtë
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - и - ј - к - л - м - н - њ - о - п - р - с - т - ќ - у - ф - х - ц - ч - џ - ш