Гастрономија - категорија

забибери повеќе

забиберат
Вид збор: Глагол, свршен
Стави пипер.
Англиски: pepper

заблажи повеќе

заблажат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи нешто да биде благо, слатко.
Англиски: sweeten Албански: ëmbëlsoj
(се заблажи) Касне нешто благо, слатко; се облажи.
Англиски: have a dessert Албански: ëmbëlsohem

завари повеќе

заварат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да вари.
Англиски: cook Албански: gatuaj, pregatis
Загори при варење.
Англиски: burn in Албански: digjet
(се завари) Почне да се вари.
Англиски: cook Албански: ziej

заварува повеќе

Види и: грбави (несв.)
заваруваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Почне да вари.
Англиски: cook Албански: zien

завечера повеќе

завечераат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да вечера.
Англиски: dinner Албански: fillon të darkoj
Вечера малку, набрзина.
Англиски: dinner Албански: darkoj pak, shpejt

загорчи повеќе

Види и: горчи (несв.)
загорчат
Вид збор: Глагол, свршен
Почувствува горчлив вкус од нешто.
Англиски: embitter Албански: idhëtoj

закваси повеќе

заквасат
Вид збор: Глагол, свршен
Стави квас, квасец.
Албански: tharmoj, zë brumë

закисели повеќе

Види и: кисели (несв.)
закиселат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи нешто да стане кисело.
Албански: tharbëtoj

закуска повеќе

мн. закуски
Вид збор: Именка, женски род
Јадење (обично ладно и во помала количина) што се јаде надвор од редовните оброци, по определени поводи; мала гозба.
Англиски: snack Албански: meze

замеди повеќе

замедат
Вид збор: Глагол, свршен
Заслади со мед.
Англиски: sweeten with honey Албански: mjaltësoj, bëj me mjaltë

замези повеќе

Види и: мези (несв.)
замезат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да мези; земе нешто за мезе.
Англиски: snack Албански: bën meze

замрзнат повеќе

замрзнатиот
Вид збор: Придавка
Што е подложен на замрзнување заради чување да не се расипе.
Англиски: frozen Албански: i ngrirë, i akullt

запече повеќе

запечат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да пече храна.
Англиски: bake Албански: pjek
Испече малку, одозгора, запржи.
Англиски: roast Албански: pjek, rostoj
(се запече) Се испече малку, одозгора.
Англиски: roast Албански: piqet, rostohet

заплеска повеќе

Види и: плеска (несв.)
заплескаат
Вид збор: Глагол, свршен
Замеси тесто набрзина.
Англиски: knead Албански: gatuaj, holloj

запржи повеќе

Види и: пржи (несв.)
запржат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да пржи.
Англиски: roast Албански: fërgoj
Направи запршка на јадење.
Албански: fërgesë, mijone

запршка повеќе

мн. запршки
Вид збор: Именка, женски род
Брашно запржено во масло (обично со кромид и црвен пипер) што се додава во јадењето.

запурничав повеќе

запурничава
Вид збор: Придавка
За овошје - што ја собира устата при јадење, што е многу кисел.
Англиски: sour Албански: i tharbët

зарзават повеќе

мн. зарзавати
Вид збор: Именка, машки род
зеленчук
Англиски: vegetable Турски: zerzevat

засали повеќе

засалат
Вид збор: Глагол, свршен
Стави сало, приготви со сало.
Албански: vjamoj, bëj me vjam

засее повеќе

Види и: сее (несв.)
засеат
Вид збор: Глагол, свршен
Сее малку, во мала количина.
Англиски: sift Албански: shoshit, sit

засири повеќе

засират
Вид збор: Глагол, свршен
сири, потсири
Англиски: curdle Албански: zë djath

засоли повеќе

Види и: соли (несв.)
засолат
Вид збор: Глагол, свршен
соли
Англиски: salt Албански: kripos
Почне да соли.
Англиски: salt Албански: kripos

застрои повеќе

застројат
Вид збор: Глагол, свршен
Зачини јадење.
Англиски: spice

засука повеќе

засукаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да сука тесто.
Англиски: knead Албански: gatuaj

зачин повеќе

мн. зачини
Вид збор: Именка, машки род
Продукт што се додава на јадењето за подобрување на вкусот.
Англиски: spice Албански: erëz

зачинет повеќе

Види и: зачини (св.)
зачинети
Вид збор: Придавка
(глаг. прид.) зачини
Англиски: flavored, spiced

зачини повеќе

зачинат
Вид збор: Глагол, свршен
Додаде зачин во јадење.
Англиски: flavor Албански: erëza

зашеќери повеќе

зашеќерат
Вид збор: Глагол, свршен
Заслади со шеќер.
Англиски: sugar Турски: şekerleme Албански: sheqeros

збабне повеќе

Види и: збувне (св.)
збабнат
Вид збор: Глагол, свршен
За тесто со квасец - стаса, надојде.
Англиски: bulge Албански: gufoj, vjen

збигороса повеќе

Види и: бигороса (св.)
збигоросаат
Вид збор: Глагол, свршен
скисели
Англиски: rot Албански: tharbëroj

збува повеќе

збуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
За киснато тесто - надојдува.
Англиски: grow

збувне повеќе

збувнат
Вид збор: Глагол, свршен
За киснато тесто - втаса, надојде.
Англиски: bulge Албански: gufoj, vjen

згорчи повеќе

згорчат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи нешто да горчи.
Англиски: embitter Албански: dëshproj
ми (ти, му...) Одеднаш почувствува горчлив вкус.
Англиски: embitter Албански: zeheroj

згуснувач повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Средство за згуснување.
Англиски: thickener

зејтин повеќе

(едн.) зејтинот
Вид збор: Именка, машки род
Течно масло за јадење од сончоглед, маслинки и др.
Англиски: oil Турски: zeytin Албански: vaj, zejtin

зеленинка повеќе

Вид збор: Именка, женски род
Тоа што се јаде, а е со зелена боја.
Англиски: green vegetable Албански: jeshillëk që hahet

зеленчук повеќе

мн. зеленчуци
Вид збор: Именка, машки род
Разни градинарски растенија (домати, пиперки, спанаќ, зелки) што се употребуваат како храна, свежи или приготвени.
Англиски: vegetable Албански: perime

зеленчуков повеќе

зеленчуковиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на зеленчук.
Англиски: vegetable Албански: perimesh, vegjetal
Што се состои од зеленчук; што содржи зеленчук.
Англиски: vegetable Албански: perimesh

зелјаник повеќе

Види и: зелник (м.)
мн. зелјаници
Вид збор: Именка, машки род
зелник
Англиски: pie Албански: lakrorë

зелјар повеќе

мн. зелјари
Вид збор: Именка, машки род
Тој што сака да јаде зелје, спанаќ и сл.

зелје повеќе

мн. зелја
Вид збор: Именка, среден род
Вид спанаќ со подолги и повисоки листови.
Латински: Beta vulgaris Англиски: spinach beet Албански: panxhar, lakër
Заедничко име за штавеј, лобода и спанаќ.
Албански: panxhar
Перја од млад кромид.
Албански: gjethe qepësh

зелка повеќе

мн. зелки
Вид збор: Именка, женски род
Вид градинарско растение со ниско стебло од кое излегуваат густи, сочни листови, налегнати еден врз друг во вид на топка.
Латински: Вrассiса oleracea Англиски: cabbage Албански: lakër
Главица зелка.
Англиски: cabbage Албански: lakër

зелник повеќе

мн. зелници
Вид збор: Именка, машки род
Комат, пита со некој вид зелје.
Англиски: pie Албански: lakrorë, pite

земичка повеќе

мн. земички
Вид збор: Именка, женски род
Вид мало тркалезно лепче од киснато тесто.
Англиски: roll Албански: simite

зимнина повеќе

Види и: зимница (ж.)
мн. зимнини
Вид збор: Именка, женски род
зимница

зимница повеќе

мн. зимници
Вид збор: Именка, женски род
Храна приготвена за зима.
Англиски: preserve Албански: ushqim për dimër

зимовина повеќе

Види и: зимница (ж.)
мн. зимовини
Вид збор: Именка, женски род
зимница

зоблив повеќе

зобливиот
Вид збор: Придавка
Што е како зоб, тешко се вари, и кога е сварено, зрното е тврдо.
Албански: tërshëre
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - и - ј - к - л - м - н - њ - о - п - р - с - т - ќ - у - ф - х - ц - ч - џ - ш