Гастрономија - категорија

обедува повеќе

обедуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
руча
Англиски: lunch

обланда повеќе

мн. обланди
Вид збор: Именка, женски род
Вид тенка печена кора од тесто без квасец за правење разни колачи.
Англиски: wafer Германски: Oblate Албански: oblandë
Колач од такви кори (обично со фил).
Англиски: wafer Германски: Oblate Албански: oblandë

овал повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
овална чинија
Англиски: plate Албански: pjatë ovale

овес повеќе

(едн.) овесот
Вид збор: Именка, машки род
Вид едногодишно житно растение и неговиот зрнест плод кој се употребува обично за исхрана на коњите;
Латински: Avena sativa Англиски: oats Албански: tërshërë

овнешки повеќе

Види и: овен (м.)
овнешки
Вид збор: Придавка
Што се однесува на овен, што е од овен.
Албански: dashi

ововче повеќе

Види и: овошка (ж.)
мн. ововчиња
Вид збор: Именка, среден род
овошка
Англиски: fruit

овошен повеќе

Види и: овошје (ср.)
овошни
Вид збор: Придавка
Што се однесува на овошје, што е од овошје.
Албански: peme, pemësh

овошје повеќе

мн. овошја
Вид збор: Именка, среден род
Плодови од овошни растенија што служат за исхрана.
Англиски: fruit Албански: pemë, frutë

огладни повеќе

огладнат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане гладен.
Англиски: get hungry Албански: untoj

огрозд повеќе

мн. огрозди
Вид збор: Именка, машки род
Плод од огрозд.
Англиски: gooseberry Албански: stafidhe

одлежи повеќе

Види и: лежи (несв.)
одлежат
Вид збор: Глагол, свршен
За алкохол (вино, ракија) - мирува определено време поради добивање специфичен вкус, арома и сл.
Англиски: mature Албански: bëhem, piqem

оклагија повеќе

мн. оклагии
Вид збор: Именка, женски род
Стапче со кое се сучат кори.
Англиски: rolling pin Турски: oklava Албански: okllagi

омлет повеќе

мн. омлети
Вид збор: Именка, машки род
Вид јадење од изматени, пржени јајца.
Англиски: omelette Албански: omëletë

опашина повеќе

мн. опашини
Вид збор: Именка, женски род
доточка
Албански: raki e dobët

опече повеќе

опечат
Вид збор: Глагол, свршен
иcпече
Англиски: bake Албански: pjekë

оранжада повеќе

мн. оранжади
Вид збор: Именка, женски род
Освежителен газиран пијалак со вкус на портокал.
Англиски: orangeade Албански: oranzhadë

ордевер повеќе

ордеверот
Вид збор: Именка, машки род
предјадење
Англиски: hors d'oeuvre Француски: hors d’œuvre Албански: parahaje, meze

орев повеќе

мн. ореви
Вид збор: Именка, машки род
Плодот од тоа дрво.
Англиски: walnut Албански: arrë

оревовка повеќе

мн. оревовки
Вид збор: Именка, женски род
Вид колач направен со ореви.
Англиски: nut cake Албански: ëmbëlsirë me arra
Вид алкохолен пијалак направен од млади зелени ореви.
Албански: pije alkoolike prej arrave

оревче повеќе

мн. оревчиња
Вид збор: Именка, среден род
Плод од мускатово дрво; зачин од плодот.
Англиски: nutmeg Албански: arrëz

оригано повеќе

(едн.) ориганото
Вид збор: Именка, среден род
Исушени листови од мајоран што се користат како зачин.
Латински: Origanum majorana Англиски: oregano Албански: rigon

ориз повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Зрната на тоа растение.
Англиски: rice Албански: oriz

оризов повеќе

Види и: ориз (м.)
оризови
Вид збор: Придавка
Што содржи ориз или е направен од ориз.
Албански: orizi

оскоруша повеќе

мн. оскоруши
Вид збор: Именка, женски род
Плод од оскоруша.
Латински: Sorbus domestica Албански: vadhë, vojsë

осоли повеќе

осолат
Вид збор: Глагол, свршен
Тури сол на нешто, посоли со сол, направи нешто да биде солено.
Англиски: salt Албански: kripëroj, kripos
(се осоли) Земе, касне нешто солено.
Англиски: salt Албански: njelmosë

острига повеќе

мн. остриги
Вид збор: Именка, женски род
Вид морска школка чие месо се служи како скап морски специјалитет.
Латински: Ostrea edulis Англиски: oyster Албански: gocë deti

осука повеќе

осукаат
Вид збор: Глагол, свршен
Развие кора од тесто или вид јадење од сукани кори.
Албански: gatuaj

оцет повеќе

(едн.) оцетот
Вид збор: Именка, машки род
Кисела течност со остар мирис што служи за зачинување или за конзервирање на храна.
Англиски: vinegar Албански: uthull

ошав повеќе

мн. ошави
Вид збор: Именка, машки род
компот
Англиски: stewed fruit Турски: hoşaf Албански: hoshaf, komposto
Сушено овошје, обично за на зима.
Англиски: dry fruits Албански: fruta të thata
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - и - ј - к - л - м - н - њ - о - п - р - с - т - ќ - у - ф - х - ц - ч - џ - ш