Гастрономија - категорија

хамбург повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Вино од ова грозје.
Албански: hamburg

хамбургер повеќе

мн. хамбургери
Вид збор: Именка, машки род
Вид сплескано ќофте од мелено месо.
Англиски: hamburger Албански: hamburger

хмелен повеќе

хмелни
Вид збор: Придавка
Кој се однесува на хмељ.
Албански: sumbullareje
Примери:
Хмелно брашно.

хранителен повеќе

хранителни
Вид збор: Придавка
Кој служи за храна.
Англиски: eatable Албански: ushqimore
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - и - ј - к - л - м - н - њ - о - п - р - с - т - ќ - у - ф - х - ц - ч - џ - ш