Гастрономија - категорија

ѓеврек повеќе

мн. ѓевреци
Вид збор: Именка, машки род
Вид печиво со прстенеста форма, посипано со сусам.
Англиски: bagel Турски: gevrek Албански: gjevrek

ѓомлезе повеќе

Вид збор: Именка, среден род
ѓомлезец
Турски: gözleme Албански: brumë me miell misri

ѓомлезец повеќе

Види и: ѓомлезе (ср.)
(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Вид ориентално јадење; кори од пченкарно или пченично брашно потпечени под сач.
Турски: gözleme Албански: brumë me miell misri

ѓувеч повеќе

(едн.) ѓувечот
Вид збор: Именка, машки род
Вид јадење со разновиден зеленчук, обично со месо, што се пече во земјен сад.
Англиски: stew Турски: güveç Албански: gjyveç
Подлабок земјен сад, земјена тава за ѓувеч и слични јадења.
Албански: tavë dheu

ѓумбир повеќе

(едн.) ѓумбирот
Вид збор: Именка, машки род
Коренот на оваа тропска култура што се користи како зачин.
Латински: gingiber Англиски: ginger Албански: xhenxhefil
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - и - ј - к - л - м - н - њ - о - п - р - с - т - ќ - у - ф - х - ц - ч - џ - ш