Географија - категорија

угорнина повеќе

Види и: нагорнина (ж.)
мн. угорнини
Вид збор: Именка, женски род
нагорнина
Англиски: pitch, uphill Албански: përpjetëse, ngjitje

угорница повеќе

мн. угорници
Вид збор: Именка, женски род
Угорно место, нагорнина, угорнина.
Англиски: pitch, uphill Албански: përpjetëse, ngjitje

Украина повеќе

Вид збор: Име
држава во Источна Европа
Англиски: Ukraine

Унгарија повеќе

Вид збор: Име
Средноевропска држава.
Англиски: Hungary

усој повеќе

мн. усои
Вид збор: Именка, машки род
Влажно и ладно место, каде што сонцето не грее.
Англиски: north side Албански: vend ku nuk bie dielli, osoj

уста повеќе

мн. усти
Вид збор: Именка, женски род
утока, устие
Англиски: mouth Албански: grykë

устие повеќе

мн. устија
Вид збор: Именка, среден род
Место каде река се слева во друга река или во море.
Англиски: mouth Албански: derdhje lumi
Примери:
Устието на реката Брегалница.

утека повеќе

мн. утеки
Вид збор: Именка, женски род
Вада на река, одвоена за ловење риба.
Албански: vadë

утока повеќе

Вид збор: Именка, женски род
влив
Англиски: delta Албански: deltë, derdhje lumi
а - б - в - г - д - е - ж - з - и - ј - к - л - љ - м - н - њ - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - џ - ш