Географија - категорија

фелах повеќе

мн. феласи
Вид збор: Именка, машки род
египетски селанец
Англиски: fellah

Финска повеќе

Вид збор: Име
Нордиска земја.
Англиски: Finland

фјорд повеќе

мн. фјордови
Вид збор: Именка, машки род
Тесен, долг и длабок морски залив со стрмни карпести брегови.
Англиски: fjord Албански: fjord

фолксдојчер повеќе

мн. фолксдојчери
Вид збор: Именка, машки род
Назив за Германци во Банат кои не биле родени во Германија.
Германски: Volksdeutsche Албански: folksdojçer

Франција повеќе

Вид збор: Име
Најголема држава во Европската Унија.
Англиски: France Албански: Franca
а - б - в - г - д - е - ж - з - и - ј - к - л - љ - м - н - њ - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - џ - ш