Геологија - категорија

жица повеќе

мн. жици
Вид збор: Именка, женски род
Слој на земја во кој се наоѓа некоја руда.
Англиски: vein Албански: venë
а - б - в - г - д - е - ж - з - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - ш