Геологија - категорија

забер повеќе

мн. забери
Вид збор: Именка, машки род
карпа, спила
Англиски: rock

засек повеќе

мн. засеци
Вид збор: Именка, машки род
Пукнатина во земјата настаната под дејство на вода.
Англиски: cleft Албански: çarje, plasaritje

земјотрес повеќе

мн. земјотреси
Вид збор: Именка, машки род
Потрес на Земјината кора предизвикан од внатрешни поместувања или од вулканско дејство.
Англиски: earthquake

земјотресен повеќе

земјотресни
Вид збор: Придавка
Што се однесува на земјотрес.
а - б - в - г - д - е - ж - з - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - ш