Геологија - категорија

окно повеќе

мн. окна
Вид збор: Именка, среден род
Вертикален или надолен отвор, јама во рудник.
Англиски: mine Албански: miniere

оникс повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Полускапоцен камен со бели и црни риги, што се користи за изработка на украси.
Англиски: onyx

опал повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Скапоцен камен со млечнозелена боја што се прелева.
Англиски: opal Албански: opal

отсек повеќе

мн. отсеци
Вид збор: Именка, машки род
Место каде што е брегот обронат и стрмен.
Англиски: abyss Албански: humnerë
а - б - в - г - д - е - ж - з - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - ш