Геологија - категорија

урва повеќе

мн. урви
Вид збор: Именка, женски род
провалија, амбис
Англиски: abyss Албански: ambis, humnerë
стрмнина
Англиски: slope Албански: pjerrësi

урвина повеќе

Види и: урва (ж.)
мн. урвини
Вид збор: Именка, женски род
стрмнина
Англиски: escarpment, abyss
а - б - в - г - д - е - ж - з - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - ш