Геологија - категорија

црвеница повеќе

мн. црвеници
Вид збор: Именка, женски род
црвена земја
Англиски: red soil Албански: tokë e kuqe

цунами повеќе

Вид збор: Именка, среден род
Голем морски бран што настанува после земјотрес на дното од океанот и го потопува крајбрежјето.
Англиски: tsunami Албански: cunami
а - б - в - г - д - е - ж - з - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - ш