Груб збор - категорија

влекач повеќе

мн. влекачи
Вид збор: Именка, машки род
Човек што се однесува понизно пред претпоставените.
Англиски: creep Албански: lëviz ngadalë

вошло повеќе

Види и: вошкар (м.)
мн. вошловци
Вид збор: Именка, машки род
вошкар

вошлоса повеќе

вошлосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Добие, фати вошки.
Англиски: get lice Албански: morrat
Пренесе вошки некому.
Англиски: pass lice Албански: ngjit morrat
(се вошлоса) Фати вошки.
Англиски: get lice Албански: morrat
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - и - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - ц - ч - џ - ш