Груб збор - категорија

газло повеќе

мн. газловци
Вид збор: Именка, машки род
Маж со голем газ.
Албански: bithmadh
мрзливец
Англиски: idler Албански: dembel

говедо повеќе

мн. говеда
Вид збор: Именка, среден род
Глупак, никаквец, некултурен човек.
Англиски: jerk Албански: lopë, mëzat

гомнен повеќе

гомнениот
Вид збор: Придавка
Што е со гомна.
Англиски: shitty
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - и - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - ц - ч - џ - ш