Груб збор - категорија

дрзник повеќе

мн. дрзници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е дрзок, безобѕирен.
Англиски: ruffian

дрка повеќе

дркаат
Вид збор: Глагол, несвршен
онанира, мастурбира
Англиски: jerk off

дрскосерец повеќе

Види и: дрскавица (ж.)
(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
пролив
Англиски: diarrhea

дрт повеќе

дрта
Вид збор: Придавка
Што е стар, опаднат.
Англиски: old

дртало повеќе

мн. дртала
Вид збор: Именка, среден род
старо, изнемоштено лице

дртее повеќе

дртеат
Вид збор: Глагол, свршен
старее
Англиски: grow old

дртина повеќе

мн. дртини
Вид збор: Именка, женски род
стара, изнемоштена жена

дртла повеќе

мн. дртли
Вид збор: Именка, женски род
Стара, дрта жена.
Албански: grua plakë
Мрзлива жена.
Албански: grua dembele
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - и - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - ц - ч - џ - ш