Дипломатија - категорија

набљудувач повеќе

мн. набљудувачи
Вид збор: Именка, машки род
Лице во мисија на непристрасно, објективно набљудување, следење на некој настан.
Англиски: observer Албански: vëzhgues

НАТО повеќе

Вид збор: Скратеница
Северноатлантски воен пакт.
Англиски: NATO

нација повеќе

мн. нации
Вид збор: Именка, женски род
држава, земја
Англиски: state Албански: shtet

национален повеќе

национални
Вид збор: Придавка
државен
Англиски: national Албански: shtetëror

ненапаѓање повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Воздржување од насилно однесување.
Англиски: nonaggression

неоколонијализам повеќе

Види и: колонијализам (м.)
(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Нови форми на колонијализам како резултат на економски притисок.
Англиски: neocolonialism

неофицијално повеќе

Вид збор: Прилог
На неофицијаен начин.
Англиски: unofficially Албански: jozyrtarisht

неутрализација повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Објавување на некоја држава дека се определува за неутралност.
Англиски: neutralization Албански: neutralizim

новоименуван повеќе

новоименуваниот
Вид збор: Придавка
Тој што е скоро именуван, како замена на оној што ја напуштил функцијата
Англиски: newly appointed
Примери:
Претседателот денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор.

нота повеќе

мн. ноти
Вид збор: Именка, женски род
Во дипломатијата - писмено обраќање на една влада до друга.
Англиски: note Албански: notë, njoftim
а - б - в - г - д - е - з - и - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х