Дијалектен збор - категорија

авет повеќе

мн. авети
Вид збор: Именка, женски род
зол дух
Англиски: ghost Српски: авет

агале повеќе

Вид збор: Прилог
полека, бавно
Англиски: slowly

алка повеќе

алкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
бара, напипува
Англиски: search, finger

апсигува повеќе

апсигуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
скрати, скуси, одземе
Англиски: shorten Германски: abziehen

ардал повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Растение со ситни жолти цветови од чие семе се прави зачин.
Латински: Sinapis arvensis Англиски: mustard Турски: hardal Албански: ardal, mustardë

ареса повеќе

аресаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почувствува симпатија кон некого, кон нешто.
Англиски: like Албански: pëlqej Бугарски: харесва
(се ареса) Ми (ти, му...) се допадне, ми (ти, му...) се свиде.
Англиски: like Албански: pëlqej

армас повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
свршувачка
Англиски: engagement

армаса повеќе

армасаа
Вид збор: Глагол, свршен
Направи свршувачка.
Англиски: engage Албански: angazhoj
(се армаса) се посврши
Англиски: engage Албански: zihem

армасар повеќе

мн. армасари
Вид збор: Именка, машки род
Стројник, посредувач за да дојде до свршувачка.
Турски: aracı

армасарка повеќе

Види и: армасар (м.)
мн. армасарки
Вид збор: Именка, женски род
Стројничка, посредничка за да дојде до свршувачка.

армасник повеќе

мн. армасници
Вид збор: Именка, машки род
свршеник
Англиски: fiancé Турски: aramak

ашов повеќе

мн. ашови
Вид збор: Именка, машки род
земјоделска алатка
Англиски: spade Српски: ашов
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - ѕ - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - ќ - у - ф - х - ц - ч - џ - ш