Дијалектен збор - категорија

ѓебре повеќе

мн. ѓебриња
Вид збор: Именка, среден род
Крпа за триење при капење.
Англиски: washcloth Албански: leckë e vrazhdë

ѓебри повеќе

ѓебрат
Вид збор: Глагол, несвршен
Трие по капење.
Турски: gebre Албански: fërkoj
(се ѓебри) Се трие по капење.
Турски: gebre Албански: fërkoj

ѓок повеќе

Види и: ѓокат (м.)
Вид збор: Именка, машки род
бел коњ
Англиски: white horse Турски: gök

ѓон повеќе

мн. ѓонови
Вид збор: Именка, машки род
Утка, птица слична на бувот, но помала.
Англиски: owl Албански: buf

ѓувеч повеќе

(едн.) ѓувечот
Вид збор: Именка, машки род
Подлабок земјен сад, земјена тава за ѓувеч и слични јадења.
Албански: tavë dheu
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - ѕ - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - ќ - у - ф - х - ц - ч - џ - ш