Дијалектен збор - категорија

ѕврцне повеќе

ѕврцнат
Вид збор: Глагол, свршен
Се јави некому на телефон.
Англиски: ring

ѕипа повеќе

ѕипаат
Вид збор: Глагол, несвршен
клоца
Англиски: kick

ѕуница повеќе

мн. ѕуници
Вид збор: Именка, женски род
Метеоролошки феномен.
Латински: arcus caelestis Англиски: rainbow Албански: ylber
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - ѕ - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - ќ - у - ф - х - ц - ч - џ - ш