Дијалектен збор - категорија

ќумбе повеќе

мн. ќумбиња
Вид збор: Именка, среден род
печка
Англиски: oven Турски: kümbet

ќутлив повеќе

ќутливиот
Вид збор: Придавка
молчалив
Англиски: silent

ќушка повеќе

Види и: чушка (ж.)
мн. ќушки
Вид збор: Именка, женски род
пиперка
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - ѕ - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - ќ - у - ф - х - ц - ч - џ - ш