Зоологија - категорија

усојница повеќе

усојници
Вид збор: Именка, женски род
Вид отровна змија.
Латински: Vipera ammodytes Англиски: viper Албански: nëpërkë, gjarpër helmues

ут повеќе

мн. утови
Вид збор: Именка, машки род
Вид граблива птица.
Латински: Strix Англиски: owl

ута повеќе

утаат
Вид збор: Глагол, несвршен
(за утка) Испушта звук карактеристичен за ут.

уташин повеќе

Види и: ут (м.)
мн. уташини
Вид збор: Именка, машки род
ут
Англиски: owl
Примери:
Си пособра уташина/уташина кумашина.

утица повеќе

Види и: утка (ж.)
мн. утици
Вид збор: Именка, женски род
утка
Англиски: owl

утка повеќе

мн. утки
Вид збор: Именка, женски род
женка на ут
Латински: Strix Англиски: owl Албански: hut femër

утне повеќе

утнат
Вид збор: Глагол, свршен
За птица ут, утка - се огласи специфичен глас.
Албански: huton
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - ѕ - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - џ - ш