Зоологија - категорија

хамелеон повеќе

Види и: камелеон (м.)
мн. хамелеони
Вид збор: Именка, машки род
камелеон
Англиски: chameleon

хамстер повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Животно од фамилијата на глувци со дебели обравчиња каде што ја чува храната.
Латински: Cricetinae Англиски: hamster Германски: Hamster Српски: хрчак Бугарски: хамстер

харинга повеќе

мн. харинги
Вид збор: Именка, женски род
Вид риба од Северното Море.
Латински: Clupea harengus Англиски: herring

хербивор повеќе

мн. хербивори
Вид збор: Именка, машки род
Животно што се храни со растенија.
Англиски: herbivore

хермелин повеќе

хермелинот
Вид збор: Именка, машки род
Вид лисица со скапа бела кожа.
Латински: Putorius ermineus Англиски: ermine Албански: herminë

хибернација повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Зимски сон кај некои животни.
Англиски: hibernation Албански: letargji, dimërim

хибернира повеќе

хибернираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Западне во зимски сон.
Англиски: hibernate Албански: vërroj, bie në gjumë për dimër

хидра повеќе

мн. хидри
Вид збор: Именка, женски род
Мал слатководен полип.
Латински: Hydra viridis Англиски: Hydra Албански: hidra

хиена повеќе

мн. хиени
Вид збор: Именка, женски род
Крволочен ѕвер со темни петна или риги по кожата.
Латински: Hyaena Англиски: hyena Албански: hienë

хипопотам повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Воден коњ, нилски коњ; живее особено во африканските реки.
Латински: Hippopotamus amphibius Англиски: hippopotamus
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - ѕ - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - џ - ш