Зоологија - категорија

ѓон повеќе

мн. ѓонови
Вид збор: Именка, машки род
Утка, птица слична на бувот, но помала.
Англиски: owl Албански: buf
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - ѕ - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - џ - ш