Информатика - категорија

глувче повеќе

Види и: глушец (м.)
мн. глувчиња
Вид збор: Именка, среден род
Периферен уред за интеракција со компјутерот.
Англиски: mouse Албански: maus, mi

гугл повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Софтвер специјализиран за Интернет пребарувања.
Англиски: Google
а - б - в - г - д - е - и - к - л - м - н - о - п - р - с - т - ф - х - ц - ч - ш