Информатика - категорија

цеде повеќе

мн. цедеа
Вид збор: Именка, среден род
Плочка од метализирана пластика на која се пишуваат информации со помош на ласерски зрак.
Англиски: compact disc

централа повеќе

мн. централи
Вид збор: Именка, женски род
Апаратура на телефонска станица.
Англиски: switch Албански: qendër
а - б - в - г - д - е - и - к - л - м - н - о - п - р - с - т - ф - х - ц - ч - ш