Иронично - категорија

адвокат повеќе

мн. адвокати
Вид збор: Именка, машки род
Бранител на некого во некаква расправија.
Англиски: defender Албански: avokat, mbrojtës
а - б - в - г - д - з - ѕ - и - ј - к - м - н - о - п - р - с - у - ф - х - ш