Иронично - категорија

беседи повеќе

беседат
Вид збор: Глагол, несвршен
Долго разговара.
Англиски: talk Албански: flet gjatë

бечвар повеќе

мн. бечвари
Вид збор: Именка, машки род
За човек што носи бечви или што е неспастрен.
Англиски: primitive man Албански: njeri i pagdhendur
Примери:
Се влечат бечвари по ридот.

бирократ повеќе

мн. бирократи
Вид збор: Именка, машки род
Чиновник, строг формалист.
Англиски: bureaucrat Албански: byrokrat

блекне повеќе

блекнат
Вид збор: Глагол, свршен
Каже нешто.
Англиски: say Албански: blegëroj, flas

братија повеќе

мн. братии
Вид збор: Именка, женски род
друштво, група
Англиски: group Албански: komunitet, grup

булдог повеќе

мн. булдози
Вид збор: Именка, машки род
Телохранител, чувар, лично обезбедување.
Англиски: bodyguard Албански: truproje

буџа повеќе

мн. буџи
Вид збор: Именка, машки род
Важна личност најчесто од политичкиот свет.
Англиски: boss
а - б - в - г - д - з - ѕ - и - ј - к - м - н - о - п - р - с - у - ф - х - ш