Иронично - категорија

овца повеќе

мн. овци
Вид збор: Именка, женски род
Лице што е многу мирно, кротко, наивно.
Англиски: sheep Албански: dele

оканица повеќе

мн. оканици
Вид збор: Именка, женски род
Голем сад, чаша, обично за ракија, кафе и сл.
Албански: enë e madhe, gotë për raki, kafe

оракул повеќе

мн. оракули
Вид збор: Именка, машки род
Мудрец, голем, непогрешлив авторитет.
Англиски: sage Албански: dijetar, njeri i mençur

отера повеќе

Види и: тера (несв.)
отераат
Вид збор: Глагол, свршен
Cо удар оддалечи некого или нешто од местото каде што бил.
Англиски: kick Албански: godet

отпораш повеќе

мн. отпораши
Вид збор: Именка, машки род
Тој што дава отпор, што учествува во движење за отпор.
Англиски: resistance fighter

ошути повеќе

ошутат
Вид збор: Глагол, свршен
(се ошути) Се потстриже повеќе од вообичаеното.
Албански: qeth më tepër
а - б - в - г - д - з - ѕ - и - ј - к - м - н - о - п - р - с - у - ф - х - ш