Книжевен збор - категорија

цело повеќе

мн. цели
Вид збор: Именка, среден род
Нешто единствено.
Англиски: whole Албански: e tërë

целоживотен повеќе

целоживотниот
Вид збор: Придавка
Што трае цел живот.

ценост повеќе

Вид збор: Именка, женски род
вредност, драгоценост
Англиски: value

цесар повеќе

мн. цесари
Вид збор: Именка, машки род
цар
Англиски: emperor

црногледец повеќе

црногледци
Вид збор: Именка, машки род
песимист
Англиски: pessimist
а - б - в - г - д - е - ж - з - и - ј - к - л - љ - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - ш