Медицина - категорија

жабица повеќе

мн. жабици
Вид збор: Именка, женски род
Вид болест кај говедата.
Албански: lloj sëmundje te bagëtitë

жари повеќе

жарат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ја надразнува кожата предизвикувајќи црвенило и јадеж.
Англиски: irritate Албански: djeg

жега повеќе

жегаат
Вид збор: Глагол, несвршен
(само 3. л.) За болка - прободува, силно пече.
Англиски: burn

желуд повеќе

мн. желуди
Вид збор: Именка, машки род
желудник
Англиски: stomach

жиговина повеќе

мн. жиговини
Вид збор: Именка, женски род
Непријатно чувство на киселост што се јавува во грлото предизвикано од стомачни киселини.
Англиски: reflux

жмучка повеќе

Види и: џумка (ж.)
мн. жмучки
Вид збор: Именка, женски род
џумка
Англиски: bump

жолтавица повеќе

Види и: жолтица (ж.)
(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Вирусно заболување.
Латински: hepatitis Англиски: hepatitis

жолтеница повеќе

Види и: жолтица (ж.)
(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Заразна болест.
Англиски: hepatitis

жолтило повеќе

мн. жолтила
Вид збор: Именка, среден род
Тоа што при повраќање има жолта боја и горчлив вкус, желудочен сок.
Англиски: bile Албански: biliare

жолтица повеќе

Види и: жолтеница (ж.)
мн. жолтици
Вид збор: Именка, женски род
(само едн.) Болест на црниот дроб при која се јавува жолтило на кожата, на видливата слузница и на белките поради продирањето на секретот од жолчката во крвотокот.
Латински: hepatitis Англиски: hepatitis Албански: verdhëz

жолтичав повеќе

жолтичавиот
Вид збор: Придавка
Што е болен од жолтица.

жолчен повеќе

жолчниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на жолчка.
Англиски: gall

жолчка повеќе

мн. жолчки
Вид збор: Именка, женски род
Жолтозеленикава горчлива течност што ја излачува црниот дроб.
Англиски: bile Албански: vrer

жули повеќе

жулат
Вид збор: Глагол, несвршен
Предизвикува телесна болка со притисок, триење, стегање и сл.
Англиски: chafe

жур повеќе

мн. журови
Вид збор: Именка, машки род
оток, плускавец
Англиски: swelling, knot Албански: ishull
a - а - б - в - г - д - е - ж - з - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - џ - ш