Медицина - категорија

џумка повеќе

мн. џумки
Вид збор: Именка, женски род
Оток на коска, обично на главата како последица од удар.
Англиски: bump
Примери:
Главата му беше само џумки.
a - а - б - в - г - д - е - ж - з - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - џ - ш