Нестандарден збор - категорија

заодуваче повеќе

Види и: заоди (св.)
мн. заодувачиња
Вид збор: Именка, среден род
Мало дете што заодува.

заташка повеќе

заташкаат
Вид збор: Глагол, свршен
прикрие, затаи, кашира
Англиски: cover up
а - б - в - г - д - ѓ - е - з - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - ш