Нестандарден збор - категорија

панацеја повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Средство на алхемичарите против сѐ и сешто; лекарство против сите болести.
Англиски: panacea Грчки: πανάκεια

пега повеќе

мн. пеги
Вид збор: Именка, женски род
дамка на кожата
Англиски: freckle

первертира повеќе

первертираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Прави, врши перверзија.
Англиски: pervert

перек повеќе

мн. переци
Вид збор: Именка, машки род
Солено печиво во украсна форма.
Англиски: pretzel Српски: перец

питок повеќе

питкиот
Вид збор: Придавка
(за вода) Што е чиста и може да се пие.
Англиски: drinkable
(за вино) Што е вкусно и пријатно.
Англиски: pleasant
пријатен
Англиски: pleasant

погребник повеќе

мн. погребници
Вид збор: Именка, машки род
Лице што учествува на погреб.

порто повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
поштарина
Англиски: postage Албански: tarifë postare

превагне повеќе

превагнат
Вид збор: Глагол, свршен
Натежне на вагата на една или друга страна.
Англиски: tip over

пренамени повеќе

Види и: намени (св.)
пренаменат
Вид збор: Глагол, свршен
Смени намена за некого или нешто.
Англиски: reassign

преопредели повеќе

Види и: определи (св.)
преопределат
Вид збор: Глагол, свршен
Определи одново.
Англиски: reassign

препороди повеќе

Види и: породи (св.)
(се) препородат
Вид збор: Глагол, свршен
(се препороди) Породи, роди одново.
Англиски: revive

префрлање повеќе

Вид збор: Именка, среден род
префрлување
Англиски: moving

проштение повеќе

Вид збор: Именка, среден род
извинение, простување
Англиски: excuse
а - б - в - г - д - ѓ - е - з - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - ш