Нестандарден збор - категорија

хамстер повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Животно од фамилијата на глувци со дебели обравчиња каде што ја чува храната.
Латински: Cricetinae Англиски: hamster Германски: Hamster Српски: хрчак Бугарски: хамстер

хилта повеќе

мн. хилти
Вид збор: Именка, машки род
Машина која со помош на вибрации руши цврсти објекти (пневматски чекан, вибрационен чекан).
Англиски: jack hammer

Хиспаноамериканец повеќе

мн. Хиспаноамериканци
Вид збор: Именка, машки род
Жител на Латинска Америка со шпански говорен јазик.
Англиски: hispanic
а - б - в - г - д - ѓ - е - з - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - ш