Пејоратив - категорија

авка повеќе

авкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Зборува нешто брзо и со повисок тон, без некое значење прави врева.
Англиски: bark Албански: leh

автомат повеќе

мн. автомати
Вид збор: Именка, машки род
За човек што работи без да размислува, само физички извршува определени дејства, притоа е управуван од други.
Англиски: robot Албански: robot

агува повеќе

агуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се однесува како ага.
Албански: krenar

аналфабет повеќе

мн. аналфабети
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е необразован, нестручен, неупатен.
Англиски: analphabet Албански: analfabet

аро повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Стар човек, најчесто во изразот
Англиски: old man Албански: vjetërsi
зло, лошо
Англиски: evil Албански: keqardhje
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - ф - ц - ч - џ - ш