Пејоратив - категорија

загнете повеќе

загнетат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да гнете, да јаде лакомо.
Англиски: stuff Албански: rras

задрт повеќе

Види и: дрт (прид.)
задрти
Вид збор: Придавка
Што почнал да станува дрт.
Англиски: sappy

закоравен повеќе

закоравениот
Вид збор: Придавка
Што е целосно предаден на нешто лошо.
Англиски: brutal
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - ф - ц - ч - џ - ш