Пејоратив - категорија

обезгаќен повеќе

обезгаќени
Вид збор: Придавка
осиромашен, обесчестен
Англиски: dishonored
Примери:
обезгаќената нација

опинок повеќе

мн. опинци
Вид збор: Именка, машки род
(само едн.) Сиромав човек.
Англиски: prole Албански: varfënjak

ордија повеќе

мн. ордии
Вид збор: Именка, женски род
Освојувачка непријателска војска.
Англиски: conqueror Албански: armatë pushtuese

ортак повеќе

мн. ортаци
Вид збор: Именка, машки род
Соучесник во недозволена, незаконска работа.
Англиски: accomplice Албански: bashkëfajtor

отранчи повеќе

отранчат
Вид збор: Глагол, свршен
Убие некого со огнено оружје (пушка, пиштол).
Англиски: kill
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - ф - ц - ч - џ - ш