Пејоратив - категорија

танчи повеќе

танчат
Вид збор: Глагол, несвршен
Навлегува во детали, ситници.
Англиски: specify Албански: specifikoj
Примери:
Ти многу ја танчиш.

теле повеќе

мн. телиња
Вид збор: Именка, среден род
глупав човек
Англиски: jerk Албански: viç, shul, torollak

тутурутка повеќе

мн. тутурутки
Вид збор: Именка, женски род
несмасен, неснаодлив или лековерен човек
Англиски: baloney, jerk
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - ф - ц - ч - џ - ш