Пословнично - категорија

фалба повеќе

мн. фалби
Вид збор: Именка, женски род
Убави зборови за некого, нешто, за некоја постапка.
Англиски: praise Албански: lavd
Примери:
Само фалби можеш да чуеш за него.
п - р - с - т - ф - ч