Преносно значење - категорија

ќелеш повеќе

мн. ќелеши
Вид збор: Именка, машки род
Презрив назив за човек.
Англиски: jerk Турски: keleş Албански: qelosh
Примери:
Ќелеш ниеден!

ќелибарен повеќе

ќелибарна
Вид збор: Придавка
Што има боја на ќелибар.
Англиски: amber

ќелија повеќе

мн. ќелии
Вид збор: Именка, женски род
Основна единица на организација.
Англиски: unit Албански: qeli

ќемане повеќе

мн. ќеманиња
Вид збор: Именка, среден род
Глава на човек.
Албански: kokë njeriu
Примери:
Ќемането не ти фаќа.

ќеф повеќе

мн. ќефови
Вид збор: Именка, машки род
расположение, радост, уживање
Англиски: pleasure Турски: keyif Албански: dëfrim, knaqësi

ќефледиса повеќе

ќефледисаат
Вид збор: Глагол, свршен
(се кефледиса) се напива, опијанува
Англиски: get drunk Турски: keyiflenmek Албански: deh

ќефлија повеќе

(немен.)
Вид збор: Придавка
поднапиен, тргнат
Англиски: drunken

ќор-сокак повеќе

мн. ќор-сокаци
Вид збор: Именка, машки род
безизлезна ситуација
Англиски: impasse Албански: gjendje pa rrugëdalje

ќумез повеќе

мн. ќумези
Вид збор: Именка, машки род
Мала, тесна соба; мал, тесен и неуреден стан.
Англиски: shed Албански: qymez, dhomë e vogël
Примери:
Живеат во еден ќумез.

ќускија повеќе

мн. ќускии
Вид збор: Именка, женски род
глупав човек
Англиски: jerk Албански: qyski

ќутук повеќе

мн. ќутуци
Вид збор: Именка, машки род
недоделкан, глуп човек
Англиски: barbarian Турски: kütük Албански: qutuk
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - ѕ - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - ќ - у - ф - х - ц - ч - џ - ш