Спорт - категорија

ватерполист повеќе

мн. ватерполисти
Вид збор: Именка, машки род
Играч на ватерполо.
Англиски: waterpolo player

ватерполо повеќе

Вид збор: Именка, среден род
Спортска, тимска игра со топка во вода.
Англиски: waterpolo

вежбалиште повеќе

мн. вежбалишта
Вид збор: Именка, среден род
Место каде што се изведуваат вежби.
Англиски: drill ground

велемајстор повеќе

мн. велемајстори
Вид збор: Именка, машки род
Највисока титула што може да му се додели на шахистот од страна на Меѓународната шаховско федерација.
Англиски: grandmaster Албански: mjeshtër shahu

велеслалом повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Вид скијачка дисциплина со препреки.
Англиски: giant slalom Албански: slallom gjigant, me pengesa
Натпреварување на чамци со препреки.
Албански: garë me barka me pengesa

велосипед повеќе

мн. велосипеди
Вид збор: Именка, машки род
Превозно средство на две тркала што возачот го движи со нозете.
Англиски: bicycle

велосипедизам повеќе

велосипедизмот
Вид збор: Именка, машки род
Натпреварување со велосипеди.
Англиски: cycling

велосипедист повеќе

мн. велосипедисти
Вид збор: Именка, машки род
Возач на велосипед.
Англиски: cyclist

веслање повеќе

веслањето
Вид збор: Именка, среден род
Натпреварување со чамци со весла.
Англиски: rowing Албански: kanotazhë

влезе повеќе

влезат
Вид збор: Глагол, свршен
Во спортот - заземе определен пласман, место во некое рангирање.
Англиски: take place Албански: zë vend

водство повеќе

водството
Вид збор: Именка, среден род
Водечко место во натпреварување.
Англиски: lead Албански: epërsi

воигран повеќе

воиграни
Вид збор: Придавка
Што е трениран и припремен.
Англиски: well-rehearsed

волеј повеќе

мн. волеи
Вид збор: Именка, машки род
Удар на топката додека е во лет, пред да падне наземи (во тенис, фудбал).
Англиски: volley

вратило повеќе

мн. вратила
Вид збор: Именка, среден род
Гимнастичка направа за вежбање, попречна шипка на два столба.
Англиски: horizontal bar Албански: shufër horizontale

време повеќе

мн. времиња
Вид збор: Именка, среден род
Резултат во некои спортски дисциплини.
Англиски: time

второлигаш повеќе

мн. второлигаши
Вид збор: Именка, машки род
Спортист или спортски клуб што е во втора лига.

второпласиран повеќе

второпласираниот
Вид збор: Придавка
Пласиран на второ место.
Англиски: second placed

вувузела повеќе

мн. вувузели
Вид збор: Именка, женски род
Пластична труба што произведува гласен монотон звук, најчесто користена во фудбалски стадиони за да се нервира противникот.
Англиски: vuvuzela
а - б - в - г - д - ѓ - е - з - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - џ - ш